WhatsApp İletişim

Embriyo Donasyonu Nedir? Nasıl Yapılır ? Kimlere Uygulanır?

Posted By: Site Owner In: Sağlık On: Comment: 0 Hit: 49
Embriyo Donasyonu Nedir? Nasıl Yapılır ? Kimlere Uygulanır?

Embriyo Donasyonu Nedir?

Günümüzün en önemli sorunlarının başında gelen infertilite, (kısırlık) her geçen gün daha çok çifti ilgilendiren bir konu haline gelmiştir. Çeşitli sebeplerle gebelik elde edememiş çiftler son çare olarak donasyon işlemine başvurmaktadır. Kadında yumurta erkekte de sperm bulunmadığı yani hem sperm hem de yumurta ile gebelik elde etmemin mümkün olmadığı durumlarda çiftlerimizin başvurduğu yardımcı üreme yöntemi embriyo donasyonudur.

Erken menopoz, azospermi gibi çiftin her ikisinde de infertilite sorunu varsa embriyo donasyonu yöntemi uygulanabilir. Genetik hastalık taşıyan ve bunu çocuklarına geçirme riski olan çiftler de embriyo donasyonuna başvurabilirler. Embriyo donasyonu tedavisinde, donör seçimi sürecinde hem çiftin hem de vericilerin kişisel bilgileri %100 gizlilik içerisinde tutulmakta, böylece çiftlerin aklında hiçbir soru işareti kalmamaktadır.

Bu durumda anne adayının rahimi ilaçlar kullandırtılarak hazırlanır ve uygun günde önceden bağışlanmış embriyolardan rahime transfer yapılır. Transferden 12 gün sonra kandan gebelik testi yapılır. Embriyo donasyonu, anne adayının hamilelik duygusunu yaşamasını ve bebeği ile duygusal bağ oluşturmasını sağlar. Ayrıca anne adayımız bebeği karnında taşıdığı dönemde, bebek annenin kordan bağından beslendiği için RNA’sını ve epigenetiğini de bebeğe geçirmektedir.

Embriyo donasyonu; hem sperm hem de yumurta bağışçısından alınan üreme hücrelerinin laboratuvar ortamında döllenerek elde edilen embriyonun anne adayının rahmine transfer edilmesi işlemdir.

Embriyo Donasyonu Kimlere Uygulanır

  • Hiçbir şekilde yumurta ve sperm elde edilemeyen çiftlere
  • Erken menopoza girmiş kadınlara
  • Sürekli düşükleri olan kadınlara
  • Azospermi olan erkeklere
  • Genetik hastalık taşıyan ve bunu çocuklarına bulaştırma riski olan çiftlere
  • Birçok kez denemesine rağmen sağlıklı yumurta ve sperm hücresi elde edilemeyen çiftlere
  • Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan çiftlere uygulanabilir.

Comments

Leave your comment