WhatsApp İletişim

Google’dan İlkbahar Gündönümü sürprizi! İlkbahar Gündönümü nedir? İşte doodle…

Posted By: Site Owner In: Her Telden Genel Konular On: Comment: 0 Hit: 255
Google’dan İlkbahar Gündönümü sürprizi! İlkbahar Gündönümü nedir? İşte doodle…

Google İlkbahar Gündönümü'nü unutmadı. Google İlkbahr Gündönümü (ekinoks) Doodle oldu. Peki İlkbahar Gündönümü nedir? İşte ekinokslar hakkında detaylı bilgi....Google bugün İlkbahar Gündönümü'nü (ekinoks) Doodle olarak yayınlandı. İlkbahar Ekinoksunun Doodle olmasıyla beraber ‘İlkbahar Gündönümü 2019’ hakkında birçok ayrıntı araştırılmaya başlandı. Peki İlkbahar Ekinoksu'nu ne zaman gerçekleşecek ve neler olacak?

Dev arama motoru Google kullanıcıların karşısına yine özel bir doodle ile çıktı. Google 21 Mart İlkbahar Ekinoksu (İlkbahr Gündönümü) için ana sayfasında özel bir doodle hazırladı ve bugünü de es geçmedi. 21 Mart İlkbahar Gündönümü ne anlama gelir? İlkbahar Ekinoksu ile sıcaklıklar artacak mı? Bu tarihten itibaren gündüzler uzamaya geceler kısalmaya başlar…

İLKBAHAR EKİNOKSU NEDİR?

Dünyamızın hareketiyle ilgili önemli bir gün olan İlkbahar Gündönümü Google tarafından Doodle olarak hazırlandı. Birçok kişi İlkbahar Gündönümü hakkında detayları merak etmeye başladı. Mart ekinoksu, Dünya’nın mevsim döngüsünün dört ana dönüm noktasından birini işaret ediyor. İşte Google’ın merak edilen Doodle’ı…

21 Mart İlkbahar Ekinoksu’nda güneş ışınları ekvatora dik açı (90 derece) ile gelmektedir. Bu olayla birlikte gece ve gündüz birbirine eşitlenmekte, hem kuzey hem de güney kutbu aynı anda gündoğumu hattına girmektedir.

Böylece gün ışığı, her iki yarımküre arasında eşit olarak paylaşılmaktadır. 21 Mart İlkbahar Ekinoksu ile birlikte Güney Yarım Küre’de geceler gündüzlerden uzun olmaya başlar. Kuzey Yarım Küre’de ise gündüzler gecelerden uzun olmaya başlar. Böylece gün ışığı, her iki yarımküre arasında eşit olarak paylaşılmaktadır.

ekinoks sözcü ile ilgili görsel sonucu

BAHARIN BAŞLANGICI…

Ünlü İngiliz sitesinde Stonehenge’de, tarih öncesi anıtın üzerinde şafak vakti izlemek için her yıl bahar ekinoksunda 1000 druid ve pagan bir araya geliyor. Meksika’nın El Castillo’sında, Chichen Itza’nın Maya harabeleri arasında, aynı tarihte güneşin piramit basamaklarında kayarak açılan yılan gibi görünen gölgeler yaptığını görmek için daha da toplanır. Nevruz olarak da bilinen Pers Yeni Yılı, bahar ekinoksunda milyonlarca insan tarafından görülüyor.

21 MART VE 23 EYLÜL EKİNOKSLARININ ORTAK ÖZELLİKLERİ NEDİR?

1- Güneş ışınları Ekvator'a dik gelir.

2- Güneş ışınları her iki yarımküreye aynı açılarla gelir.

3- Dünya'daki durgun sularda gel-git genliği artar.

4- 21 Mart tarihinden 23 Eylül tarihine kadar ışınlar Ekvator'un kuzeyindeki noktalara dik geldiğinden Kuzey Yarımküre'de kuzeyindeki noktalara dik geldiğinden Kuzey Yarımküre'de gündüzler, Güney Yarımküre'den daha uzundur. 23 Eylül'den 21 Mart'a kadar ise Güney Yarımküre'deki gündüzler Kuzey Yarımküre'den daha uzundur.

5- 21 Mart Kuzey Kutup Noktası'nda, 23 Eylül ise Güney Kutup Noktası'nda 6 aylık gündüzün başlangıç tarihleridir. Güneş, ekinokslarda tam doğudan doğup tam batıdan batar.

6- Güneş'ten her iki yarımküreye gelen enerji miktarı eşit olmasına rağmen, sıcaklık birikiminin farklı olması nedeniyle, sıcaklıklar eşit değildir.

7- Güneş ışınları kutup noktalarına teğet geçtiğinden, aydınlanma dairesi kutup noktaları üzerinde oluşmuştur. Kutuplarda alacakaranlık yaşanır.

8- Tüm Dünya'da gece ve gündüz süreleri eşittir (Ekinoks).

9- Aynı meridyen üzerindeki tüm noktalarda Güneş aynı anda doğup, aynı anda batar.

10- Her iki yarımkürede bahar mevsimlerinin başlangıcıdır. 21 Mart Kuzey Yarımküre'nin ilkbaharı, Güney Yarımküre'nin sonbaharıdır. 23 Eylül Güney Yarımküre'nin ilkbaharı, Kuzey Yarımküre'nin sonbaharıdır.

Baharın kapıları açılıyor!Baharın kapıları açılıyor!

GECE VE GÜNDÜZ EŞİTLİĞİ

Ekinoks (gün-tün eşitliği, gece-gündüz eşitliği veya ılım olarak da bilinir), Güneş ışınlarının Ekvator’a dik vurması sonucunda aydınlanma çemberinin kutuplardan geçtiği an. Gündüz ile gecenin eşit olması durumudur.

Kaynak :https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/ilkbahar-gundonumu-doodle-oldu-ilkbahar-ekinoksu-ne-zaman-googledan-surpriz-doodle-3982544/

Comments

Leave your comment