WhatsApp İletişim

Sales Force Automation Nedir? Satış Gücü Otomasyonu (SFA) ne anlama geliyor?

Posted By: Site Owner In: Her Telden Genel Konular On: Comment: 0 Hit: 48
Sales Force Automation Nedir? Satış Gücü Otomasyonu (SFA) ne anlama geliyor?

Satış Gücü Otomasyonu (SFA) ne anlama geliyor?

Satış Gücü Otomasyonu  (SFA), satış yönetimi için yazılım uygulamalarını ifade eder. SFA, iş potansiyellerini, satış tahminlerini ve ekip performansını yönetmek için kolaylaştırılmış bir satış süreci oluşturan otomatikleştirilmiş iş akışları sağlar .

SFA, Salesforce Yönetimi olarak da adlandırılabilir.

Ayrıntılı Satış Gücü Otomasyonu (SFA)

Başarılı satış ekipleri tarafından kullanılan bir SFA sisteminin temel özellikleri, e-posta entegrasyonu, görev yönetimi ve günlük paylaşımı ile birlikte kişi yönetimi ve fırsat yönetimidir.

İletişim Yönetimi yazılımı, müşterilerinizle olan iletişiminizi takip etmenize, etkileşimlerinizin, satışlarınızın ve faaliyetlerinizin eksiksiz bir geçmişini oluşturmanıza olanak tanır. Kişi yönetimi sistemleri genellikle, belirli bir tarihte satış potansiyellerinizi takip etmek için görevler veya hatırlatıcılar oluşturmanıza olanak tanıyan Görev Yönetimi yazılımını içerir.

Ardışık düzen yönetim yazılımı, ilk sorgulamadan kapalı satışa kadar olası satış takibi sağlar. Olasılık ağırlıklandırması ve tahmin uygulayarak, her bir satış fırsatını ardışık düzeniniz aracılığıyla izlemenizi sağlar.

SFA, genellikle  bir satış sürecindeki tüm aşamaları otomatik olarak kaydeden bir müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) sisteminin bir parçasıdır  Buradaki fikir, bir müşteri ile yapılan tüm iletişimi, iletişimin amacı ve ihtiyaç duyulabilecek herhangi bir takip ile birlikte izlemektir. Bu, telefon görüşmelerini, e-postaları ve toplantıları içerebilir. Bu bilgilerin parmaklarınızın ucunda olması, satış çabaları tekrarlanmadığından müşterilerinizi rahatsız etme riskini azaltacağınız anlamına gelir.

Satış Gücü Otomasyon Süreç Grafiği

Görev yönetimi

SFA  görev yönetimi ile , müşterinin hesabında bir görev veya hatırlatıcı oluşturduğunuzda, takviminizle entegre olur. Yani görevi açtığınızda, tüm müşterinin verileri ve geçmiş iletişimleri önünüzde. Görev tamamlandığında, otomatik olarak hesap kaydına eklenir ve etkileşimlerinizin eksiksiz bir geçmişi oluşturulur.

Takım İşbirliği

Satış Gücü Otomasyonu, bulut teknolojisinin gelişiyle kendi haline geldi. CRM sistemine internet tarayıcınız üzerinden erişmeniz, verileri en son güncellemeleri görerek nerede olursanız olun alabileceğiniz anlamına gelir. Bir müşterinin hesabına herhangi bir anda erişen ve bunları düzenleyen birden çok kullanıcıya sahip olabilir, bu da işletmeniz için merkezi bir merkez oluşturur.

Bu, özellikle uzak bir iş gücünüz varsa kullanışlıdır. Evden veya yolda çalışan satış uzmanları oturum açabilir ve merkez ofisteki meslektaşları ile aynı bilgileri görebilir. Her şey gerçek zamanlı olarak güncellendiğinden verileri senkronize etmeye gerek yoktur.

Bulut Uygulaması Entegrasyonu

Bulut bilişimin gelişi, özellikle küçük işletmelere fayda sağlayan bir dizi avantaj getirdi. Sadece çok uygun maliyetli değil, aynı zamanda çeşitli farklı sistemlerinizi bağlayabileceğiniz anlamına da geliyor. Bulut entegrasyonu  , kullandığınız farklı sistemler arasındaki veri akışını otomatikleştirmenize, verimlilik oluşturmanıza ve üretkenliği artırmanıza olanak tanır  .

Yalnızca satış süreçlerinizi otomatikleştirmekle kalmaz, aynı zamanda diğer manuel işlemler için iş akışları da oluşturabilirsiniz.

SFA Özelleştirme

Satış Gücü Otomasyonu, tek bir organizasyonun süreçlerini yansıtacak şekilde özelleştirilebilir. Dizüstü bilgisayarlarda veya akıllı telefonlarda çalışabilir ve oldukça özel bir tasarıma sahip olabilir. Örneğin, ilaç satış temsilcileri için veya belki elektrik veya gaz sayacı okumalarının toplanması için.

Comments

Leave your comment